Ergenin arkadaşlık ilişkileri için öneriler

  1. Çocuğun arkadaş tercihleri konusunda doğrudan müdahale etmeyin. Arkadaşları hakkında yıkıcı eleştirilerde bulunmayın. Kurduğu arkadaşlıkları yasaklamayın. Onaylamadığınız arkadaşlıklarda takipçi olun. Çocuğunuzun size yalan söylememesini sağlayarak tüm olumsuz arkadaş etkilerinden koruyabilirsiniz.
  2. Anne baba ile kurulan sağlıklı bir iletişim ve ihtiyaç duyduğunda yanında olduğunuzu bilmesi her konuda destek olacağınızı ve kendisini anlayacağınızı hissettirdiğiniz sürece arkadaşlarından minimum etkilenecektir.
  3. Grup psikolojisi farklıdır. Çocuğunuz akran grubu içinde hiç beklemediğiniz bazı davranışlar sergileyebilir. Bu gibi durumlarda çocuğu suçlamadan olayın gelişimini kendisinden dinleyerek anlamaya çalışın.
  4. Çocuğunuzu dinleyin. Göz kontağı kurarak ve araya hiçbir şey almayarak dinleyin. Yaşantınızda geçmişte yaptığınız bir deneyiminizi anlatabilirsiniz ancak onu da aynı şekilde davranmaya zorlamadan kararı kendisinin almasını sağlayın. Çocuğunuzu doğru kararlar verebileceği yönünde teşvik edin.
  5. Ailenizin sınırlarını, değer ölçülerini, hayata bakış açınızı anlatın. Çocuğunuzun kararlarında yaşını göz önünde tutarak ve yapabilirliklerinin sınırlarını açıklayarak koyabilirsiniz. Baskılayıcı olmadan belli özgürlük alanları sunarak karar vermesini sağlayın.
  6. Anne baba olarak çocukla aranızda ki sınırı koruyun. Çocuğunuzla arkadaş olmayın. Siz onun ihtiyaç duyduğunda yanında ki koruyucu ve sığınacağı rolünde kalarak, dışarıdan gözlemleyen ve küçük temaslarla yöneten konumunuz da kalın.

About the Author

Özgür Yurttutan