Hakkımda

1978 yılında Arnavutluk’ta doğdum. Dışişlerinde diplomat bir babanın kızı olmam nedeniyle, üniversiteye kadar bütün eğitim hayatımı çeşitli yabancı ülkelerde tamamladım. Birçok farklı eğitim sistemin de ki okullarda okumak ve sürekli yeni sistemlere, ülkeye ve okula adaptasyon sağlamak zorunda kaldım. Farklı kültür, eğitim sistemi ve insan yapıları ile tanışmam meslek seçimimi de şekillendirdi. Okul hayatında ki derslerinde ve arkadaş ilişkilerinde zorlanan öğrencilerle hayat deneyimimi akademik eğitimimi birleştirerek 2003 yılında mezun olarak Psikolojik Danışmanlığa adım attım.

Özel okullarda çalıştığım 11 senenin yanı sıra, huzurevinde sorumlu müdürlük, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde psikolojik desteğe ihtiyaç duyan anne babalara danışmanlık yaparak ve insan kaynakları biriminde mesleğime farklı vizyonlar katmaya çalıştım.

Halen Adalet Bakanlığı bünyesinde başlatılan Çocuk Eğitim Evinde (çocuk ıslah evleri) hüküm almış suçlu çocuklarla gönüllü olarak çalışmaktayım.
Tüm meslek hayatım boyunca inandığım ve gözlemlediğim iki şey oldu.

Bunlardan birincisi ‘’ Her çocuğun bir düğmesi vardır ve ancak onu bulduğumuz da, onu anlar ve kendine yardım etmesini sağlarız’’. Bütün çocuklar biriciktir ve yaşı kaç olursa olsun gördüğümüzden çok daha fazla kendine özgü özellikleri vardır. Odaklanmamız gereken çocuğun bu yanlarını keşfetmek ve bize sunduğunu saygıyla ve sevgiyle kabul etmektir.

İkincisi ise, ‘’ Ana-babalık yetenek gerektirmeyen, öğrenilebilir bir sanattır’’. Bizler yaşam telaşı içinde birçok konuda çocuğumuza yetememe endişesi taşırız. Bazen bu endişeler bizi çıkmaza sokar ve uyguladığımız sanatın verimli olmasını sağlamak ve farklı yollar görmek için yardıma ihtiyaç duyarız.